Obchody 650-lecia Dobrej

CHÓR CANTICUM IUBILAEUM

 

W sobotni wieczór 30 lipca 2011r. o godz. 19:00 w zabytkowym kościółku pw. św. Szymona i Judy Tadeusza Apostołów w Dobrej odbył się drugi koncert z cyklu „Letnie Koncerty Kameralne” organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej.

Podczas tego koncertu wystąpił Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM z Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej pod dyrekcją Pana Marka Michalika. Chór istnieje od 1998r., a jego nazwa CANTICUM IUBILAEUM przyjęta w Roku Jubileuszowym 2000 oznacza „radość śpiewania. Chór liczy ponad 40 członków, to uczniowie gimnazjów, studenci i osoby pracujące zawodowo. W ciągu roku wielokrotnie występuje i daje liczne koncerty. Repertuar chóru stanowi ponad 190 utworów począwszy od kompozycji Wacława z Szamotuł poprzez Mozarta, Bacha, Szuberta na Nowowiejskim, Góreckim i Świdrze kończąc. Chórzyści limanowscy mają na swoim koncie spore osiągnięcia. Koncertowali w Warszawie m.in. w kaplicy Pałacu Prezydenckiego, w Katedrze Wojska Polskiego, w kościele MB Ostrobramskiej na Witolinie, w Katedrze Praskiej, odwiedzili również Jasną Górę, Licheń, Niepokalanów, Tarnów, Rybnik, Kozy k/Bielska Białej oraz w wielu innych miejscach Polski. Uczestniczyli we mszach świętych transmitowanych przez: Polskie Radio z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie, Radio RDN Małopolska z Kościoła Maksymiliana Kolbe w Tarnowie oraz Telewizję Polską z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Występował również w światowych sanktuariach: Padwie, Asyżu, Loreto.

Sympatycy muzyki chóralnej mieli możliwość uczestniczenia w przepięknym koncercie, który chór rozpoczął od wyśpiewania hymnu „Gaude Mater Polonia”. Część pierwszą koncertu rozpoczął zachwycająco odśpiewany psalm 29 „Nieście chwałę mocarze” polskiego, renesansowego kompozytora Mikołaja Gomółki. Następnie chór wykonał kompozycje współczesnych kompozytorów: Józefa Świdra oraz Juliusza Łuciuka. Kolejno Chór Mieszany CANTICUM IUBILAEUM wykonał utwory Józefa Świdra „O Wszechmogący Boże”, „Moja piosnka” (do słów Cypriana Kamila Norwida)- „Pieśń” do słów Jana Kochanowskiego oraz „O ziemio polska!” kompozycja Juliusza Łuciuka do słów błogosławionego Jana Pawła II.

W części drugiej koncertu Chór wykonał przepiękne, wychwalające Maryję pieśni kompozytorstwa Kazimierza Pasionka „Bogarodzico Dziewico” w opracowaniu ks. Kazimierza Pasionka do słów Juliusza Słowackiego, oraz „Królowo ziem polskich” kompozytorstwa Henryka Mikołaja Góreckiego. Kolejno zespół wykonał utwory „Gdy dzwon rozlega się” – opracowanie Georga Engelhardta na chór i solo, „Królowo ziem polskich” – opracowanie ks. Kazimierza Pasionka a także „Ave Maria” – kompozycja Tomasa Luisa de Victoria.

Trzecią i ostatnią część koncertu chór rozpoczął renesansową kompozycją Wacława z Szamotuł „Już się zmierzcha”, następnie wykonał „Parce Domine” czyli fragment „Oratorium Znalezienia Krzyża Świętego” Feliksa Nowowiejskiego. „Va, pensiero” – to chór z trzeciego aktu opery Nabucco Giuseppe Verdiego, zarazem jeden z najsłynniejszych utworów w historii muzyki operowej.

Na zakończenie Chór limanowski wyśpiewał Bogu za 650 lat istnienia Dobrej radosne „Te Deum laudamus” Houstona Wrighta, które zostało przyjęte ogromnymi owacjami.
Koncert zakończyło podniosłe i uroczyste wyśpiewanie „Alleluja” z Oratorium „ Mesjasz” Georga Friedricha Haendla.

Koncert chóru CANTICUM IUBILAEUM bardzo się podobał i na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy przybyli na koncert do Dobrej. Za dostarczone wspaniałe muzyczne emocje serdecznie chórowi dziękujemy życząc dalszych sukcesów i wszelkiej pomyślności.

 


Galeria zdjęć z występu chóru CANTICUM IUBILAEUM 30 lipca 2011r.

Reklama